5.000 TL Üzeri Alışverişlerinizde Mail Order Ödeme Seçeneği İle Tüm Kartlara 4 Taksit Fırsatı Yetkili Satıcıdan, %100 Orijinal Dünya Markaları : Stihl, Husqvarna, Oleo-Mac, Echo, Mikawa... Tüm Kartlara Peşin Fiyatına 2 Taksit Fırsatı 5.000 TL Üzeri Alışverişlerinizde Mail Order Ödeme Seçeneği İle Tüm Kartlara 4 Taksit Fırsatı Yetkili Satıcıdan, %100 Orijinal Dünya Markaları : Stihl, Husqvarna, Oleo-Mac, Echo, Mikawa... Tüm Kartlara Peşin Fiyatına 2 Taksit Fırsatı 5.000 TL Üzeri Alışverişlerinizde Mail Order Ödeme Seçeneği İle Tüm Kartlara 4 Taksit Fırsatı Yetkili Satıcıdan, %100 Orijinal Dünya Markaları : Stihl, Husqvarna, Oleo-Mac, Echo, Mikawa... Tüm Kartlara Peşin Fiyatına 2 Taksit Fırsatı 5.000 TL Üzeri Alışverişlerinizde Mail Order Ödeme Seçeneği İle Tüm Kartlara 4 Taksit Fırsatı Yetkili Satıcıdan, %100 Orijinal Dünya Markaları : Stihl, Husqvarna, Oleo-Mac, Echo, Mikawa... Tüm Kartlara Peşin Fiyatına 2 Taksit Fırsatı

Motorlu Sırt Tırpanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tarih: 30.10.2022 16:20
Motorlu Sırt Tırpanı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Motorlu sırt tırpanı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Tırpan eski dönemlerden beri yabani otları temizlemek için kullanılan bir alettir.
Motorlu sırt tırpanı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Tırpan eski dönemlerden beri yabani otları temizlemek için kullanılan bir alettir. Bu alet teknolojinin gelişmesiyle artık motorlu olarak üretilmektir. Motorlu sırt tırpanında motor kısmı kullanıcının sırtına takılır. Tırpan ise kullanıcı tarafından yönlendirilir. Model seçiminizi yaparken güvenli bir kullanım özelliği sunan modellere yönelmenizde fayda vardır. Bunun yanı sıra kullanım sırasında sağladığı konfora, güç seviyesine ve ürün kalitesine de dikkat etmelisiniz. Sırt tırpanı satın almadan önce şu özellikleri göz önünde bulundurmalısınız:
 • En yaygın olarak tercih edilen modeller, 40 ya da 50 cc motor yapısına sahip olanlardır.
 • Dişli yapısı önemli bir detaydır. Ürünü satın almadan önce dişlilerin kalitesinden emin olmalısınız.
 • Motorlu sırt tırpanı ergonomik bir tasarıma sahip olmalıdır.
 • Ergonomik tasarım için omuz askıları yastıklarla desteklenmelidir.

Motorlu Sırt Tırpanı Çeşitleri Nelerdir?

Motorlu sırt tırpanı çeşitleri arasında benzinli, akülü ve elektrikli seçenekler vardır. Uzun süreli ve geniş arazide kullanım için benzinli modeller daha idealdir. Elektrikli modelleri kullanmanız için güç kaynağına ihtiyacınız vardır. Bu nedenle elektrikli modelleri evinizin bahçesinde ve güç kaynağına yakın alanlarda kullanmalısınız. Akülü modellerde akü değişimi gerekir. Geniş alanlarda akülü bir model kullanıyorsanız yanınızda yedek akü bulundurmalısınız.
Benzinli, akülü ve elektrikli modeller arasından doğru olanı seçmek kullanım alanında herhangi bir problemle karşılaşmamak açısından önemlidir. Aksi takdirde farklı arızalar nedeniyle gereksiz maliyetlere katlanmak ya da işlerinize ara vermek zorunda kalabilirsiniz.
Motorlu sırt tırpanı, çim biçme makinesinden farklı olarak otları toplamadan keser. Kesilen otlar etrafta kaldığı için zamanla çürüyerek toprağa karışır. Bunun yanı sıra otların sonradan toplanması da mümkündür. Motorlu sırt tırpanı, buğday hasatı için de kullanılabilir. Ancak son yıllarda traktörler hasat sürecinde daha yaygın olarak kullanılır.

Motorlu Sırt Tırpanı Nasıl Güvenli Bir Şekilde Kullanılır?

Motorlu sırt tırpanının güvenli bir şekilde kullanımı için iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması son derece önemlidir. Tırpanın çalışması sırasında taşlar ya da farklı maddeler sıçrama yoluyla size temas edebilir. Bu nedenle koruyucu gözlük, eldiven gibi koruyucu donanımları kullanmaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda çevre güvenliği de önemli detaydır.
Tırpan kullanımı sırasında etrafa saçılan parçalar sizin dışınızdaki insanlara ve araçlara da zarar verebilir. Bu nedenle etrafta gerekli güvenlik tedbirleri alınmalıdır. Aksi takdirde taşlar ve diğer sert cisimler nedeniyle araç camları kırılabilir ya da insanlar yaralanabilir. Motorlu sırt tırpanı kullanımı tamamlandığında motor kapatılmalı ve kesinlikle açık bırakılmamalıdır.  

Motorlu Sırt Tırpanının Bakımı Nasıl Yapılır?

Motorlu sırt tırpanının bakımı, yüksek performans için son derece önemli bir detaydır. Bakımı yapılmayan tırpanlar kısa sürede arızalanabilir ve kullanılamaz hale gelebilir. Tırpanların kullanımı sırasında bakım için şu yolları izleyebilirsiniz:
 • Her kullanımdan sonra tırpanı ve makinenin diğer kısımlarını temizlemelisiniz.
 • Hava filtresi düzenli olarak temizlenmelidir.
 • Yakıt filtresi, oluşan aşırı kirlilik durumunda değiştirilmelidir.
 • Kanat kısımları hava tutularak ya da fırça kullanılarak temizlenebilir.
 • Bujiler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Aynı zamanda elektrot aralığı denetlenmelidir.
 • Dişlilerin yağ durumu kontrol edilmelidir.
 • Hortum ve bağlantı borularının belirli aralıklarla yağlanması gerekir.
 • Disk kısmı düzenli olarak daha keskin hale getirilmelidir.
Bakım için yukarıda sıralanan detaylara dikkat ettiğiniz takdirde motorlu sırt tırpanını daha uzun ömürlü olacak şekilde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda arızalarla karşılaşma ihtimaliniz de azalır.
 
WhatsApp İletişim Hattı : Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...