5.000 TL Üzeri Alışverişlerinizde Mail Order Ödeme Seçeneği İle Tüm Kartlara 4 Taksit Fırsatı Yetkili Satıcıdan, %100 Orijinal Dünya Markaları : Stihl, Husqvarna, Oleo-Mac, Echo, Mikawa... Tüm Kartlara Peşin Fiyatına 2 Taksit Fırsatı 5.000 TL Üzeri Alışverişlerinizde Mail Order Ödeme Seçeneği İle Tüm Kartlara 4 Taksit Fırsatı Yetkili Satıcıdan, %100 Orijinal Dünya Markaları : Stihl, Husqvarna, Oleo-Mac, Echo, Mikawa... Tüm Kartlara Peşin Fiyatına 2 Taksit Fırsatı 5.000 TL Üzeri Alışverişlerinizde Mail Order Ödeme Seçeneği İle Tüm Kartlara 4 Taksit Fırsatı Yetkili Satıcıdan, %100 Orijinal Dünya Markaları : Stihl, Husqvarna, Oleo-Mac, Echo, Mikawa... Tüm Kartlara Peşin Fiyatına 2 Taksit Fırsatı 5.000 TL Üzeri Alışverişlerinizde Mail Order Ödeme Seçeneği İle Tüm Kartlara 4 Taksit Fırsatı Yetkili Satıcıdan, %100 Orijinal Dünya Markaları : Stihl, Husqvarna, Oleo-Mac, Echo, Mikawa... Tüm Kartlara Peşin Fiyatına 2 Taksit Fırsatı

Çim Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarih: 30.10.2022 15:58
Çim Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Çim her ne kadar bulunduğu ortama ayrı bir görsellik katsa da bu görselliği korumak için bazı detaylara dikkat etmek gerekir.
Çim her ne kadar bulunduğu ortama ayrı bir görsellik katsa da bu görselliği korumak için bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Bu detaylar arasında sulama zamanları, biçme zamanları yer alır. Bahçenize özenle ektiğiniz çimleriniz en ufak bir ihmalsöz konusu olduğunda sararabilir. Bu da verdiğiniz emeklerin ve harcadığınız paranın boşa gitmesi anlamına gelir.
Çimlerin budanmazamanı ve sulanması için günün belirli zamanlarında vakit ayırmak gerekir. Çimlerin 15-20 günde bir olacak şekilde biçilmesi uygundur. Bu noktada uzunluğa da dikkat edilmesi gerekir. 7-8 cm uzunluğa ulaşan çimler budanmalıdır. Çimler için en ideal uzunluğun 4 ila 5 santimetre olduğu söylenebilir. Çim bakımı püf noktaları arasında biçme yönü de yer alır. Her defasında aynı yöne doğru makineyi kullanmak, ezilmelere yol açar.
Çim biçme makinesi kullanımı sırasında çimlerin yere dökülmemesi için dolan haznenin düzenli olarak boşaltılması gerekir. Eğer budanan çimler etrafa saçıldıysa tekrar toplanmalıdır. Aksi takdirde mevcut çimlerin sararmasına yol açabilirler.

Çimler Ne Zaman Sulanmalıdır?

Çimler sık sık su ister. Özellikle yaz aylarında her gün çimlerin sulanması gerekir. Diğer mevsimlerde ise belirli aralıklarla sulama yapmanızda fayda vardır. Sulama sırasında hortum yerine püskürtücü kullanılmalıdır. Yeni dikilen çimlerde yağmurlama yöntemi tercih edilebilir.
Çimlerinizin sulanması gerektiğini renginden anlayabilirsiniz. Donuk bir renk alan çimlerin bir an önce sulanması gerekir. Sulama zamanı ise sabah-akşam olacak şekilde planlanmalıdır. Aşırı sulama da çimler için zararlı olabilir. Bu nedenle uygun miktar belirlenmeli; fıskiye, püskürtücü gibi malzemelerle suyun yüzeye ve toprağa uygun miktarda yayılması sağlanmalıdır.

Çim Biçme Makinesi Nasıl Olmalıdır?


Çim biçme makineleri arasında mekanik, akülü ve elektrikli seçenekler vardır. Hangi modeli seçeceğinize bahçenizin genişliğine göre karar vermelisiniz. Çok geniş bahçelerde depolama hacmi yüksek bir model tercih etmelisiniz. Elektrikli ve akülü modeller de geniş bahçeler için daha uygundur. Mekanik modelleri ise küçük çaptaki bahçelerde tercih edebilirsiniz.
Çim biçme makinesi satın almadan önce marka ve model araştırması yapmanızda fayda vardır. Kaliteli bir model seçtiğiniz takdirde uzun vadede farklı arızalarla karşılaşmazsınız. Bunun yanı sıra yedek parça bulunabilirliğine de dikkat etmelisiniz. Arıza durumunda parçası kolay bulunan bir modele sahip olmak işinizi kolaylaştırır.

Gübre Uygulama Zamanları

Çim için gübreleme zamanları mevsimlerin başlangıçları olarak ifade edilebilir. Eylül, Kasım, Mart ve Mayıs ayının başında gübreleme yapabilirsiniz. Gübreleme sonrası çimli toprağın bolca sulanması gerekir. Öncesinde ise toprak ısısının az olduğu zamanlarda gübreleme yapmaya dikkat edilmelidir.
Çim gübreleme, çimlerin gelişimi açısından son derece faydalıdır. Sararmaların önlenmesi ve gelişimin hızlanması noktasında fayda sağlayan gübreleme uygulaması sayesinde yeşilin keyfini her zaman çıkarabilirsiniz.
Gübreleme için güneşin gitmesi ve gölgenin gelmesi beklenmelidir. Akşamüzeri gübreleme yapılması en uygun zamandır. Bu sayede toprağın ısısı azalmış olur.

Gübre Uygulama Yöntemleri

Gübre uygulama yöntemleri arasında farklı seçenekler tercih edilebilir. İlk önce kullanılacak gübre türünü belirlemek gerekir. Son yıllarda en çok kullanılan gübrelerden biri sıvı olanlardır. Sıvı gübre toprağa çabuk geçmesi yönüyle avantajlıdır. Yine aynı faydayı elde edebileceğiniz için yavaş salınımlı akıllı kompoze gübreleri de (20.10.10 vb.) tercih edebilirsiniz. Kompoze gübreler kökün gelişebilmesi açısından oldukça faydalıdır. Üre gübresi ise bir diğer alternatiftir.

 
WhatsApp İletişim Hattı : Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...